Készítés
A folyamat
Ismerje meg a kézzel varrott, egyedi cipők készítésének lenyűgöző folyamatát! Fedezze fel, hogyan válik a gondosan válogatott alapanyagokból egy igazi kézműves remekmű. Lépjen be a cipőkészítés világába, és tudjon meg többet a tradícióról és az innovációról, amelyek minden pár cipőnkben kéz a kézben járnak.
A kézzel varrott cipők készítésének menete
Méretre készített, kézzel varrott cipő lévén a készítési folyamat legelső és egyben legmeghatározóbb mozzanata a méretvétel. Erre cipőszalonunkban biztosítunk Önnek lehetőséget vagy kivételes esetekben, külön kérésre, egyéni megegyezéssel az Önnel egyeztetett helyszínre utazva történhet.
A személyes találkozást a pontos, szakszerű méretvétel fontossága indokolja, mely nélkül nem garantálható a méretazonosság. Továbbá a személyes kapcsolat teszi lehetővé azt, hogy figyelmünk minden részletre kiterjedhessen és megismerhessük az Ön igényei és stílusa mellett a kézzel varrott cipők készítésének tekintetében fontos egészségügyi jellemzőket, anatómiai sajátosságokat. Közel 30 éves – ortopéd cipő készítésben szerzett – tapasztalatunknak köszönhetően szakszerű megoldásokkal még segíthetünk is bizonyos lábdeformitások esetén azon állapotok romlását lassítani, esetleg panaszmentessé tenni.
Találkozásunkkor felmérve az alkati adottságokat szívesen javaslunk kaptafa formát, hogy a láb típusának leginkább megfelelőt választhassa ügyfelünk. (pl.: extra telt lábfej esetén nem javasoljuk nyújtott – hegyes orrformával kialakított kaptafáinkat). Ezzel egyidőben méretvétel során raszteres láblenyomatot veszünk és manuális lábméret vétele történik, illetve végigvezetjük Önt a személyre szabási lehetőségek minden lépésén.
Méretvételtől számítva optimális esetben a megrendelt kézzel varrott cipő 6-8 hét alatt készül el.
Valljuk, hogy a magasfokú technikai és tradícionális megoldások valódi értéke csak a legjobb minőségű anyagokkal párosítva domborodhat ki igazán. Megszállottan hiszünk a felhasznált anyagok fontosságában.
Éppen ezért használjuk kizárólag a Rendenbach (jelenleg annak utódvállalata) által készített talp anyagokat cipőinkhez.
Cipőink bélése kizárólag növényi cserzett borjú vagy marhabőr lehet, hiszen az érintkezik a tulajdonosa lábával, így abban sem kötünk kompromisszumot. Felhasznált anyagainkat olyan szállítóktól rendeljük, akik a szakterületükön a legjobb minőséget képviselik, mindezt etikusan.
Egzotikus bőreinkre ez különösen igaz. Kizárólag certifikáttal rendelkező, természetesen elhullott, illetve tenyészetből származó állatok bőreivel dolgozunk, betartva ezzel a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelméről szóló washingtoni egyezményt, a CITES-t. E nemzetközi egyezmény a vadon élő állatok és növények megóvása érdekében szabályozza a nemzetközi kereskedelmet.
Cordovan bőrből készült, kézzel varrott cipőink alapanyagát mai napig az 1905-ös technológiával készíti a chichagoi Horween cég, mely mellett lenyűgöző tulajdonságai miatt tettük le voksunkat.
Mielőtt cipőnk első lépéseit megtehetné, számos átalakuláson kell átmennie az alapanyagul szolgáló nagyszerű anyagnak, a bőrnek. Szakavatott szemek vizsgálják, hogy minden anyagszerkezeti és külsérelmi hibát elkerülhessünk az alkatrészek precíz kiszabásakor.
A bőr számunkra örök. A jelenleg egyre divatosabban hangzó „vegán” elnevezéssel illetett anyagok sem tartósság, sem minőség tekintetében nem tudnak versenyre kelni ezzel az évezredeken át már bizonyított csodás anyaggal. Természetes anyagról beszélvén, maradéktalanul lebomlik a természetben.
A bőr ráadásul az idő múlásával alkalmazkodni képes lábunk formájához és külső hatások okán idővel egyedi patinával díszítődik. Megfelelő ápolás mellett bőrből készült, kézzel varrott cipőink akár 15-20 évet is szolgálhatják Önt.
A kívánt fazon, orrforma kiválasztása és a méretvétel megtörténte után az Ön leendő cipőjéhez személyre szabott mintát készítünk, ami alapul szolgál később a bőr alkatrészek kiszabásakor.
Mindenek előtt a fa kaptafát a megrendelő lábának méreteihez igazítjuk, majd speciális papírral borítjuk, amire felrajzoljuk a megálmodott, kézzel varrott cipő modellt. Így jelenik meg első ízben három dimenziósan.
A kaptafáról lefejtve ez a papír szolgáltatja az alapot a végleges minta elkészítéséhez, ami megőrzi műhelyünkben az Ön lábának méreteit.
Ez azt jelenti, hogy addig, amíg jelentősebb lábméret-változás nem történik, akárhányszor újra használható az adott kaptafával dolgozva.
A tervezés, mintakészítés és anyagválasztást követően, minden cipőhöz egyedileg készített papír sablonok mentén szabjuk ki a kiválasztott bőrőkből a lábbeli felsőrészének és bélésének darabjait. Közben folyamatosan vizsgálva az alapanyag felületi és szerkezeti hibáira, nyúlásirány megfelelősségére.
Egy adott modell felsőrésze akár 48 alkatrészből is állhat páronként. Ezen darabok megfelelő vastagságának elérése, széleinek aprólékos eldolgozása, lyuggalása, pontos egymáshoz illesztése, belső, rejtett alkatrészekkel való megerősítése, majd egymáshoz varrása után kezd először kirajzolódni a készülő félben lévő, kézzel varrott cipő három dimenziós formája.
Egy speciális fogóval centiméterenként alaposan a fa kaptafára feszíti a mester, közben szegekkel sűrűn rögzíti. A bőr finom ráncait a tökéletes forma követésért mai napig a nagyapai örökségként ránkmaradt kalapáccsal és eszközökkel készítjük, ezzel is életben tartva a családi tradíciónkat.
Egy kézzel varrott cipő elkészítésének tudománya több éves tanulást, gyakorlást igényel, ami sosem fejeződik be, mert ez a technológia számos fejlesztési lehetőséget rejt magában.
Minden varrástípusnak megvan a maga előnye az esztétika, tartósság és rugalmasság tekintetében. Kézzel varrott cipőinket angol varrott, német (rejtett) varrott, stuffolt varrott, goiser varrott, opánka varrott, norvég varrott talppal kérheti.
Ezek közül a két véglet a szinte láthatatlan német (rejtett) varrott, mellyel a leg letisztultabb formavilágú, kifejezetten alkalmi cipőinket készítjük. Talpa vékonyabb, megjelenése könnyedebb.
A másik pólust az opánka varrott képviseli, amelyet kifejezetten extravagáns, tekintetet vonzó, domináns fazonjainkon kitűnő választás. Talpa vastag, robosztus. Merevebb tartású. Hangja tekintélyt parancsolóbb.
A további varrástípusok e kettő között találhatók, fazonjainkkal szinte végtelen számban kombinálhatók.
Kézzel varrott cipőinket mai napig klasszikus len fonallal varrjuk, amit varrás előtt szurkozunk. Manufaktúránk több mint 100 éves receptúra alapján készíti mai napig is az ehhez szükséges méhviasz alapú elegyet. Ezt hosszas, aprólékos munkával dörzsöljük a talp varró fonalba, ezzel bíztosítva vízhatlanságát hosszú időre. Egy átlagos modell (angol varrott) mindkét darabjának talpvarrásához körübelül 10-12m fonal szükséges.
Varrás típustól függően először a ráma kerül felvarrásra a foglaló talpbéléshez, összefogva a felsőrésszel és béléssel. A rámás típusoknál ez képezi a további munkafolyamatok alapját, ez garantálja a cipő alkatrészeinek egyben maradását.
Ezen területen találkozik a cipőben a legtöbb anyag és alkatrész. A talpközkitöltés és az erősítékek behelyezése után a talpat egy újabb erős varrás sor rögzíti a korábban felvarrt rámához.
Talpközkitöltéshez manapság a hasszél bőr mellett parafát is használunk. Dédapáink idejében gyakran készítették cipőiket a tehetősebb emberek szándékosan „nyikorgósra”, hogy az járás közben már távolról árulkodjon viselőjéről.
Akkoriban talpközkitöltéshez a talpizom rész alá speciálisan elhelyezett bőr rétegekkel érték el a mindenki számára beazonosítható, klasszikus bőr cipő hangot.
Annak érdekében, hogy az ugyan roppant erős talp konstrukció minél tovább betölthesse funkcióját (ez az egyetlen terület, ahol szembe menvén a tradícionális anyaghasználattal), kifejezetten tanácsoljuk a kopásálló gumi betétek alkalmazását.
A tisztán bőrből álló sarok rétegek felhelyezése után kaphat a sarok kopó felülete is gumit vagy kérésre réz ötvözetű kopásgátlót.
A Kozma Shoes kézzel varrott cipőinek minőségéhez és kényelméhez nem csak a cipő küllemét meghatározó, szemet gyönyörködtető részletek – mint a varrás, fényezés, díszítések – járulnak hozzá.
Ugyanennyire fontosak a tekintet elől elrejtett belső technikai megoldások is, mint például a bindolás, a talpon belüli sarokrész varrás, a sarkak és talp rézszeggel történő díszítése vagy a réz-bronz ötvözetű sarok- és orrbetétezés.
A legegyszerűbb konstrukciójú, kézzel varrott cipő elkészítése is hozzávetőleg 60 munkaórát vesz igénybe. Ezért tudunk kis manufaktúránkban maximum 6-8 párat elkészíteni havonta. A korlátozott mennyiségben való készítés teszi lehetővé, hogy ugyanolyan műgonddal készülhessenek el ezek a részletek és megoldások minden lábbelinél.
Egy plusz fonal varrásba való befűzésével erősítjük meg az orr részben a varrást, ahol az öltések besűrűsödése miatt a szimpla fonal, ennek hiányában könnyebben átszakíthatná a bőrt. Szemektől elzárt kis gyöngysor, láthatatlan apróság, mégis az egyik legnélkülözhetetlenebb részlet a cipő orrában.
Varrástípustól függően az öltéshossz 0,8-1,2 cm lehet. Bár belülről nem látszik, a mester szeme itt sem tévedhet, hiszen ahol a fonal a bőr másik oldalán a felszínre ér, a legkisebb öltéshossz különbségek is nagyban rontanák a cipő összképét.
Egyes esetekben a cipő felsőrészének rejtett díszítéseit is csak kézzel lehet varrni. Néhány norvéger modell külső domborulatainak eléréséhez az egyik – technikailag legnehezebb – varrást kell alkalmazni. A mester a bőr keresztmetszetének vastagságában maradva vezeti el a varrást, elkerülve annak átszakadását. Minderre 1,8-2,2 mm anyagvastagság áll rendelkezésre. Különleges tudás, türelem és gyakorlat kell ezen díszítés elkészítéséhez.
A varratfal kialakítását a talpon, üveg cseréppel végzi a mester, aminek szöge és vastagsága a későbbi varrás erősségét szavatolja. Nem csalhat a szem, nem tévedhet a kéz, mert éppen ezekben a nem látható részletekben rejlik a cipő tartósságának kulcsa.